Zastanów się przez chwilę…
„Jeśli znasz cel swojej podroży, nigdy się nie zgubisz.” To prawda ale pod warunkiem – że prowadzi Cię Twój osobisty kompas. Cele podróży mogą ulegać zmianie. Jest tyle pokus. Warto mieć kompas w kieszeni i nie dać ściągnąć się ze szlaku…
Zapraszamy Cię na chwilę zatrzymania się w tej podróży, na spotkanie w gościnnym domu, przy stole, z filiżanką gorącej herbaty – to dobry czas na wciągające rozmowy o tym, co dla nas ważne… Czy wiesz, co łączy lilię andegaweńską z lilią Małopolanek? Czy rozumiesz słowa: Harcerstwo zakorzenione jest w Bogu? Czy zastanawiałaś się nad stwierdzeniem: „Klucz do sukcesu, to nie informacje. To inni ludzie.” Czyli wszystko, to nasze tropienie poniekąd inaczej…
hm. Kinga Adamusik HR
Jak przygotować się na spotkanie z Kapitułą ?
Druhno! Zdobyłaś stopień wędrowniczki, twój szlak zmierza teraz w kierunku ostatniego stopnia harcerskiego.
Nową trasę, którą masz do przebycia zaplanuj tak:
- Wybierz opiekunkę swojej próby, druhnę w stopniu HR.
- Zastanów się: jaka siła jest w Tobie? Jak oceniasz siebie? Jakie wartości cenisz? A może, jaki cel ma istota harcerskiego wychowania? Zapoznaj się z wymaganiami próby, ustal jej przebieg z opiekunką. Przygotuj ramowy plan przebiegu próby w oparciu o Kartę Próby.
- Zapowiedz się poprzez ankietę zgłoszeniową w zakładce Terminy Spotkań
- Spotkaj się z zespołem Kapituły. Przyjdź, jak to możliwe, razem z opiekunką. Na spotkaniu opowiedz: co robisz, czym się interesujesz, jakie są kierunki rozwoju, które sobie wyznaczyłaś oraz jak zaplanowałaś swoją próbę.
- Rozpocznij i zrealizuj zaplanowane zadania. Planuj tak, aby próba trwała nie dłużej niż dwa lata.
- Przedstaw Kapitule zrealizowaną próbę. Zgromadzone pamiątki i zdjęcia przygotuj w formie albumu lub kroniki. To pamiątka, która zostanie dla Ciebie. My będziemy miały szansę jako jedne z pierwszych ją zobaczyć. Nie pisz sprawozdań, nie wysyłaj podsumowań.
- Jeżeli Twoja próba z przyczyn niezależnych trwa dłużej niż dwa lata, skontaktuj się z nami. Może omówimy wspólnie zmiany tak, aby realizowany stopień był znowu Twoim jasno wytyczonym szlakiem.
Prośba od Kapituły:
Będziemy Cię prosić abyś napisała nam jedno pytanie. Pytanie, na które chciałbyś poszukać odpowiedzi. Może kiedyś w gronie Harcerek Rzeczypospolitej, siedząc przy wspólnym ogniu. Nie podpisana kartka zostanie włożona do zamkniętej szkatuły.
Jak wygląda przyznanie stopnia Harcerki Rzeczypospolitej?
Nadanie stopnia HR odbywa się w tym samym dniu, w którym Kapituła zdecyduje abyś dołączyła do grona Harcerek Rzeczypospolitej. Fakt ten zostaje jeszcze potwierdzony rozkazem Komendantki Chorągwi.
Ciekawe jest, że próba Harcerki Rzeczypospolitej nie kończy się zamknięciem. Ona się zamknięciem zaczyna.