Każda z nas przyrzekała pełnić służbę całym życiem, jednak wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie pełnić ją tak samo. Nie oszukujmy się – tylko nieliczne instruktorki nigdy nie staną przed decyzją o skreśleniu z listy członkiń ZHR.
Jednak warto znać alternatywy do skreślenia, takie jak urlop i rezerwa, oraz wiedzieć która może być dla Ciebie właściwa.
Czynna służba instruktorska
Bycie czynną instruktorką oznacza pełnienie funkcji wychowawczej (takiej, na którą zostało się wybraną lub mianowaną rozkazem).
Podstawowe prawa i obowiązki to:
Obowiązki:
a) przestrzeganie Prawa Harcerskiego,
c) przestrzeganie Statutu i regulaminów Związku,
d) terminowe opłacanie składek członkowskich,
e) aktywne uczestnictwo w pracach własnej jednostki organizacyjnej.
Prawa:
a) udział w życiu Związku,
b) czynny i bierny udział w zbiórkach wyborczych,
c) korzystanie z urządzeń i placówek Związku,
d) noszenie munduru i odznak ZHR.
Urlop
Jeśli harcerstwo jest dla Ciebie ważne, chcesz pełnić służbę instruktorską, ale wiesz, że w najbliższym czasie nie będziesz w stanie się w nic angażować i nie chcesz pełnić fikcyjnych funkcji, urlop może być dobrym rozwiązaniem. Urlopu udziela się rozkazem na określony czas, ale maksymalnie może trwać 12 miesięcy. Urlop kończy się automatycznie po upływie czasu podanego w rozkazie.
To dobre rozwiązanie jeśli sytuacja życiowa, zawodowa, szkolna, rodzinna etc. wymagają 100% Twojej uwagi, ale zakładasz, że ten stan minie w ciągu roku.
Podczas urlopu:
- jesteś zwolniona z pełnienia funkcji wychowawczej,
- jesteś zwolniona z opłacania składek,
- przestrzegasz Prawa Harcerskiego,
- możesz nosić mundur,
- uzupełniasz spis instruktorski.
Rezerwa
Jeśli harcerstwo jest dla Ciebie ważne, wartości ZHR są Twoimi wartościami, jesteś gotowa pełnić funkcję instruktorską i wspierać działania Związku, ale na ten moment nie widzisz dla siebie zadań lub świadomie nie chcesz się ich podejmować, to rezerwa jest dobrym rozwiązaniem. Do rezerwy jesteś przeniesiona rozkazem. Wracasz do czynnej służby przez podjęcie się funkcji, mianowanie rozkazem i wpisanie na listę czynnych instruktorek. Jeśli czas rezerwy trwał dłużej, może się okazać, że potrzebna będzie weryfikacja aktualności Twojej wiedzy i kompetencji przed powrotem do czynnej służby. Decyduje o tym Twoja przełożona (komendantka lub naczelniczka).
W rezerwie jesteś nadal członkinią ZHR oraz:
- nie pełnisz funkcji wychowawczej,
- jesteś zwolniona z opłacania składek,
- przestrzegasz Prawa Harcerskiego,
- możesz nosić mundur,
- uzupełniasz spis instruktorski.
Skreślenie
Kiedy najlepiej się skreślić? Jeśli wiesz, że już po prostu nie chcesz być instruktorką. Być może nie chcesz już przestrzegać Prawa Harcerskiego, może wartości ZHR nie są już Twoimi wartościami, a może z wszystkim się zgadzasz, ale po prostu czujesz, że ZHR to już nie jest miejsce dla Ciebie i nie chcesz tutaj spędzać swojego czasu.
Po skreśleniu oczywiście nie dotyczą Cię już ani obowiązki ani prawa instruktorek ZHR. Jeśli kiedyś poczujesz, że chcesz zmienić swoją decyzję – jest możliwy powrót, jednak czekają Cię spotkania z komisją instruktorską (w przypadku harcmistrzyń także z komisją harcmistrzyń), które zweryfikują Twój stopień.
Jak wnioskować o urlop, rezerwę lub skreślenie?
Wniosek powinien być pisemny i zawierać uzasadnienie. Decyzję podejmuje komendantka chorągwi (pwd)/naczelniczka (phm i hm). Twoja bezpośrednia przełożona (hufcowa/komendantka chorągwi) musi o tym wiedzieć. Przed wysłaniem wniosku: porozmawiaj o tym z przełożoną i ureguluj ewentualne zaległości w składkach. Poinformuj osoby, z którymi bezpośrednio współpracujesz oraz podopieczne i opiekunki prób na stopnie. Wniosek powinien zawierać informację o stanie składek oraz o zwolnieniu z pełnionych przez Ciebie funkcji w momencie składania wniosku.
- Urlop – nie zapomnij napisać na jaki okres wnioskujesz o urlop
- Skreślenie – pamiętaj o rozliczeniu wszelkich należności finansowych (okręg, chorągiew, szczep), uzupełnij ankietę >> link <<<
Wniosek wyślij mailem na adres:
Przewodniczki i podharcmistrzynie: mlp.komendantka@zhr.pl oraz malopolanki@zhr.pl. Dodaj DW swoją hufcową oraz skarbniczkę chorągwi zofia.kwiecien@zhr.pl.
Harcmistrzynie: naczelniczka@zhr.pl oraz wydzialorganizacyjny@zhr.pl. Dodaj DW mlp.komendantka@zhr.pl, malopolanki@zhr.pl oraz skarbniczkę chorągwi zofia.kwiecien@zhr.pl.
Co się stanie potem? Jeśli wszystko będzie jasne to otrzymasz mailem potwierdzenie odbioru wniosku oraz kopię rozkazu z decyzją co do Twojego wniosku.
Podharcmistrzynie i harcmistrzynie zapraszamy na najbliższe mianowania instruktorskie po skreśleniu. Chcemy jeszcze raz spotkać się przy ogniu i podziękować Ci za pełnioną służbę. Pożegnania przewodniczek mają miejsce w gronie instruktorek hufca.
Opracowała: hm. Hanna Feczko HR na podstawie Regulaminu służby instruktorskiej ZHR