Małopolska Chorągiew Harcerek rozpoczęła w maju 2002 r. akcję sztandarową. Miała ona w pewnym sensie charakter pionierski, ponieważ dotychczas żadna chorągiew harcerek nie ubiegała się o przyznanie sztandaru. Akcje takie podejmowały jedynie chorągwie harcerzy.
W związku z podjętymi pracami nad projektem sztandaru Małopolskiej Chorągwi Harcerek, instruktorki poprosiły Naczelniczkę Harcerek hm. Ewę Borkowską – Pastwę o wyrażenie zgody na następujące odstępstwa projektu sztandaru od „Instrukcji w sprawie zasad przyznawania i przechowywania sztandarów oraz wzorów sztandarów”:
W toku prac nad projektem sztandaru, analizując „Instrukcję w sprawie zasad przyznawania i przechowywania sztandarów oraz wzorów sztandarów”, instruktorki naszej chorągwi doszły do przekonania, iż przewidziany w Instrukcji projekt sztandaru został sporządzony z myślą o sztandarach jednostek męskich – tak w zakresie „technicznego” opracowania, jak i symboliki, nawiązującej, jak się wydaje do tradycji wojskowych. Podstawowym problemem była wielkość sztandaru, która determinowała jego ciężar. Sztandar o rozmiarach 90 x 90 cm był zbyt ciężki dla dziewczęcych pocztów sztandarowych. Zmniejszenie sztandaru o 5 cm z każdej strony (do rozmiaru 80 x 80 cm) było optycznie niedostrzegalne, a znacznie zmniejszyło ciężar sztandaru. Autorką projektu była wędrowniczka Anna Skrzyńska ze Szczepu Szara Siódemka. Małopolska Chorągiew Harcerek jest szczególnie związana ze znakiem żółtej lilii. Funkcjonuje on w świadomości naszych harcerek niemal od początków jej istnienia jako symbol chorągwi, utożsamiany z wartościami ideowymi małopolskiego harcerstwa żeńskiego. Z symbolem tym wiąże się także nasza obrzędowość (przy uroczystości mianowania harcmistrzyń, nowo mianowana instruktorka otrzymuje kwiat żółtej lilii, oznaką przynależności do Kręgu HR naszej chorągwi jest metalowy znaczek z wizerunkiem lilii noszony na krajce instruktorskiej). Symbol ten jest zatem dla nas szczególnie cenny i dlatego chciałyśmy umieścić go na naszym sztandarze. Pragnieniem naszych instruktorek było także umieszczenie na sztandarze chorągwi hasła: „Wiara, Nadzieja, Miłość„, które najlepiej oddawał program ideowy chorągwi. Sztandar wyszyły siostry Felicjanki ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo. 3 maja 2003 roku odbył się koncert z okazji otwarcia wystawy „Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez swoje czyny”, obrazującej działalność Małopolskiej Chorągwi Harcerek, w Kapitularzu Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie. Podczas koncertu występowali:
Wystawa powstała dzięki pracy: hm. Moniki Miechowicz, hm. Joanny Hubisz, phm. Moniki Jandy, phm. Katarzyny Janus, pwd. Katarzyny Bieroń, 4 maja 2003 roku w Katedrze Wawelskiej odbyła się Msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego oraz poświęcenie Sztandaru Małopolskiej Chorągwi Harcerek.
Podczas uroczystego apelu na Dziedzińcu Wawelskim z udziałem przedstawicieli władz, pocztów sztandarowych jednostek ZHR oraz zaproszonych gości Komendantka Małopolskiej Chorągwi Harcerek hm. Joanna Ligęza HR mianowała skład Pocztu Sztandarowego oraz ogłosiła wyniki w kategoryzacji sztandarowej.
Pamiątkowe gwoździe w drzewiec Sztandaru wbili:
Po apelu Małopolska Chorągiew Harcerek przemaszerowała Drogą Królewską na Rynek Główny. Podczas przemarszu przedstawiciele ZHR przekazali do kościoła św. Idziego poświęcony przez Papieża Jana Pawła II Tryptyk Harcerski, który peregrynował przez środowiska harcerskie w Polsce i poza granicami kraju w latach 1999-2000. kapliczka Na płycie Rynku zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie ZHR. |