Druhny Przewodniczki i Podharcmistrzynie, zastanawiacie się, którą z instruktorek naszej chorągwi wybrać na opiekunkę następnego stopnia? Dobrze trafiłyście! Na tej stronie przedstawiamy Wam sylwetki małopolskich Harcmistrzyń.

Archiwum wpisów: klik!

hm. Małgorzata Porębska

Przewodnicząca Komisji Instruktorskiej

hm. Magdalena Czyżewicz

Członkini KI

hm. Aleksandra Mróz-Ferfecka

Członkini KI

hm. Karolina Frankowska HR

Zaczęłam jako zuchenka w Związku Harcerstwa Polskiego,  poznając tajniki narciarstwa w ramach HKN-u, czyli Harcerskiego Klubu Narciarskiego. Przeprowadzka na osiedle Krowodrza Górka i moja przyjaciółka z klasy, Ola, doprowadziły mnie na zbiórkę 5 KGZ „Bożęta”, działającej przy Szczepie 5 KDH „Wichry”. I tak od 2000 roku, bez przerwy, noszę na ramieniu bordową Piątkę. Moje imię w Kręgu Totemowym Synów i Dzieci Pioruna to Wilga Ambitna.

Byłam drużynową, hufcową, prowadziłam kursy zastępowych, organizowałam harce samarytanek, zostałam komendantką kursu przewodniczek, a obecnie jestem także Referentką ds. Harcerek.

Działania harcerskie, które były dla mnie dużym wyzwaniem, to pełnienie funkcji sektorowej w trakcie Zlotu 100-lecia harcerstwa w Krakowie, przejechanie ponad 125 km rowerem w ramach zdobywania sprawności XXV-lecia Małopolskiej Chorągwi Harcerek, a także organizacja wyprawy starszyzny instruktorskiej na Bucze.

Kim jeszcze jestem? Żoną, specjalistką ds. usług inwestycyjnych, córką, siostrą, przyjaciółką, żeglarką, rowerzystką, estetką… Długo by wymieniać.

Lubię rozmawiać – na żywo. Uwielbiam jeździć razem z kimś rowerem. Cieszy mnie podziwianie przyrody. Doceniam mówienie prawdy i odwagę w ludziach.

hm. Barbara Danecka

Członkini KI

Na harcerską ścieżkę wstąpiłam jeszcze w ZHP i dopiero jako instruktorka wraz drużynami tworzącymi nasze środowisko wstąpiłam do ZHR. I to tu rozwinęłam skrzydła. Jestem zuchmistrzynią – zawsze chciałam nią być, to było dla mnie oczywiste! 🙂  To dzięki harcerstwu i prowadzeniu gromady, wybrałam swoją drogę zawodową – z wykształcenia: pedagog specjalny. Pracuję jako nauczycielka w Kangurowym Przedszkolu, co daje mi mnóstwo satysfakcji i radości. Na co dzień realizuję się w moim „domowym przedszkolu” – jestem mamą Lenki (7letniej zuchenki!) i Maciusia (1,5 roku), a także żoną nauczyciela przedszkola 🙂 Jeśli mam wolną chwilę to lubię pójść w góry lub po prostu na spacer albo wyżyć się twórczo przy ludowych wycinankach czy scrapbookingowych rodzinnych albumach. Cieszą mnie małe i proste rzeczy. Ostatnio z zamiłowaniem jeżdżę na… hulajnodze 😉

hm. Agnieszka Dorosz HR

Wywodzę się z 70 Szczepu „Puszcza” im. Krystyny  Krahelskiej. W „Puszczy” przez wiele lat prowadziłam drużynę harcerek „Puszczańska Brać”, założyłam tam też i prowadziłam drużynę wędrowniczek „Słonecznik”. Wiele lat byłam szczepową „Puszczy”. Opracowałam i wprowadziłam obrzędowość kursów przewodniczek „W drodze” w  naszej Chorągwi, byłam komendantką trzech kursów. Jestem w Kapitule Harcerki Rzeczypospolitej.  Uczę matematyki w gimnazjum i liceum. Moje specjalności kulinarne to pascha wielkanocna i tort cytrynowy. Kocham las  i góry (szczególnie Gorce, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Pasmo Babiogórskie i Jałowieckie,…). W teren chodzę zawsze z plecakiem i małym nożykiem, przy pomocy którego, jak tylko nadarzy się okazja, tworzę bukiety z polnych kwiatów. Uważam, że polne kwiaty są najpiękniejsze na świecie.

Czuwaj!

hm. Agnieszka Dorosz HR
Opiekuńcza Łania

              hm. Urszula Kret

               

              • harcersko?”

              Z wykształcenia harcerskiego” – jeszcze w ZHP, zuchmistrzyni (choć z ubolewaniem muszę przyznać, że nigdy zuchem nie byłam), prowadziłam męską drużynę (bo tak się wtedy mówiło) zuchową „Srebrne Orły” i chyba szło mi nienajgorzej do czasu, gdy nie musiałam z moimi zuchami grać w nogę.

              Potem już w ZHP r. zał. 1918 – Komendantka Małopolskiej Chorągwi Harcerek (21.04.1991-12.06.1994).

              No i w ZHR-ze – Naczelniczka Harcerek (12.06.1994-6.09.1998), Przewodnicząca Komisji Harcmistrzyń (październik 1998 – października 2005), Komendantka Zlotu Harcerek podczas Zlotu X-lecia ZHR na Polach Lednickich w 1999, Komendantka Peregrynacji Harcerskiego Tryptyku, Przewodnicząca Zarządu Okręgu Małopolskiego ZHR, członek Rady Naczelnej kilku kadencji, Przewodnicząca Komisji Instruktorskiej Małopolskiej Chorągwi Harcerek…

              A w ostatnich latach (od 2010 do 2016) członek Naczelnictwa ZHR, w tym Wiceprzewodnicząca Związku przez 2 kadencje.

              • mocne strony?

              Historia Organizacji Harcerek, szczególnie ta po roku 1989. Bardzo mi zależy, abyśmy w końcu zaczęli ją porządnie dokumentować i opisywać.

              Kontakty z polskim harcerstwem poza Polską

              Pielęgnowanie więzi z byłymi instruktorkami/ przyjaciółmi ZHR

              Regulaminy/struktura ZHR.

              • zawodowo?

              Technik farmacji. Pracowałam przez 27 lat  w tej samej, najładniejszej i zupełnie niezwykłej  aptece w Krakowie – przy  Drodze Królewskiej, apteka „Pod Złotym Słoniem”. Niestety w tej chwili to już tylko wspomnienie, a Złoty Słoń patronuje pijalni czekolady.

              Może dodam jeszcze kilka zdań, bo moje życie nie ogranicza się do harcerstwa i pracy. Przede wszystkim lubię być z ludźmi….różnymi i z różnych powodów, czyli i przy okazji wspólnej pracy i po prostu pobycia ze sobą, bo każdy kontakt ubogaca. Lubię podróże – ten dreszcz emocji gdy zaczyna się odkrywanie czegoś nieznanego, ale także potem powrót do mojego ukochanego Krakowa. Nie objechałam jeszcze połowy świata, ale jakimś tam wyczynem był wyjazd do Chin i Północnej Korei.

              I jeszcze na Krym, który „w odległości” daleko nie jest, ale teraz jednak bardzo daleko.

              W ogóle fascynuje mnie Wschód – ten bliski, czyli Litwa, Ukraina też. Ale nie marudzę i po Polsce też lubię jeździć, lubię sport i uprawiam go czynnie w dość specyficznej formie tzn. kibicowania – jestem zagorzałym kibicem (a może kibicką ?) piłki nożnej i krakowskiej Białej Gwiazdy (niezorientowanym podpowiadam, że to drużyna piłkarska o nazwie Wisła Kraków) oraz piłki siatkowej, głównie w wykonaniu naszej męskiej reprezentacji, a tak bardziej normalnie to uwielbiam czytanie książek (głównie wspomnień i reportaży), ale takich prawdziwych, które bierze się do ręki, przewraca kartki i żeby je czytać to nie trzeba posiadać laptopa, lubię operę i przedwojenne polskie piosenki, historie i jeszcze mnóstwo innych rzeczy…

              Aha, i jeszcze haftuję.

              hm. Katarzyna Bieroń

              Członkini KI

              Harcerką zostałam w 15 Podgórskiej Drużynie Harcerek „Groteska”. Prawie nie pełniłam funkcji zastępowej, ani przybocznej, ale zostałam drużynową na 3 lata i 3 miesiące. Ta funkcja dużo mnie nauczyła. Później byłam jeszcze: hufcową (5,5 roku), wicekomendantką chorągwi (4 lata), komendantką kursów metodyki harcerek (5 razy), kursów podharcmistrzyń (3 razy), kursów harcmistrzyń (3 razy), w kadrze kursu przewodniczek i metodyki wedrowniczek (raz), komendantką Zlotu Złotych Koniczynek (raz), komendantką MSI SILOE (4 lata), oboźną gniazd harcerek na zlocie 20 lecia ZHR, kierowniczką Wydziału Kształcenia (4 lata), członkinią Głównej Kwatery Harcerek (8 lat), wicenaczelniczką (2 lata), naczelniczką (4 lata), członkinią Rady Naczelnej (4 lata) i Naczelnictwa (6 lat). Teraz jestem członkinią komisji harcmistrzyń. Te funkcje znakomicie poszerzyły moją świadomość o wychowaniu metodą harcerską oraz o kształceniu a także pozwoliły bardzo dobrze poznać ZHR i ludzi go tworzących. Z wykształcenia i praktyki zawodowej jestem pedagogiem i psychologiem oraz trenerem komunikacji opartej na empatii. Jestem też przewodnikiem beskidzkim i szkolnym demonstratorem PZN. Mam za sobą 14 spływów kajakowych (conajmniej 4 dniowych) oraz odwiedziłam 25 krajów europejskich, 3 azjatyckie i USA. Lubię pisać.

              Z perspektywy sprawności:

              • wędrująca przyjaciółka
              • mistrzyni kajakarstwa
              • leśny człowiek
              • turystka górska
              • animatorka promocji zdrowia
              • mistrzyni nart

              Z perspektywy ludzi obok:

              • ma bogatą sieć połączeń synaptycznych
              • zaskakuje innych ale nie tylko, siebie też, codziennie
              • wychowana do życia żyje, by wychowywać

              Cytat podkreślający ważną cechę charakteru:

              Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli rodzic mówi: „100 razy ci mówiłem”, to może warto się zastanowić, kto wolniej się uczy – dziecko czy on?

               

              hm. Hanna Feczko HR

              Jestem komendantką Małopolskiej Szkoły Instruktorek „Siloe”. Wywodzę się z krakowskiego Szczepu Szarej Siódemki, gdzie prowadziłam 7 Krakowską Drużynę Harcerek „Ptaki Puszczy”. W tym roku po raz pierwszy żeglowałam po morzu (na Zawiszy Czarnym),  jednak to góry budzą we mnie więcej emocji. W sezonie letnim w wolne weekendy wspinam się sportowo, a w zimowym chodzę na ski-turowe wycieczki. Pasjonuję się polityką i edukacją obywatelską w kontekście historycznym i międzynarodowym. We wtorki robię analizy dla portalu demagog.org.pl monitorującego debatę publiczną. Koordynuję i współtworzę projekt Tropiciele Tajemnic.

               

              hm. Małgorzata Wilkowska HR 

              Rzadko kiedy spędzam weekendy w Krakowie, a jeśli długo nie wyjeżdżam to czuję się z tym źle. Do szczęścia potrzebne mi bycie blisko przyrody, najlepiej  w górach. Lubię podróże i tylko tam wychodzi mi improwizacja. Ulubioną umiejętnością, którą posiadam jest zapisywanie melodii ze słuchu. Prowadzę bazę namiotową w Beskidzie Niskim. Moi dwaj pradziadkowie byli hufcowymi Samborskiego Hufca Harcerskiego ZHP przed II Wojną Światową.

              Zaczęłam jako zuchenka w Związku Harcerstwa Polskiego,
              poznając tajniki narciarstwa w ramach HKN-u, czyli
              Harcerskiego Klubu Narciarskiego. Przeprowadzka na osiedle
              Krowodrza Górka i moja przyjaciółka z klasy, Ola,
              doprowadziły mnie na zbiórkę 5 KGZ „Bożęta”, działającej przy
              Szczepie 5 KDH „Wichry”. I tak od 2000 roku, bez przerwy,
              noszę na ramieniu bordową Piątkę. Moje imię w Kręgu Totemowym
              Synów i Dzieci Pioruna to Wilga Ambitna.
              Byłam drużynową, hufcową, prowadziłam kursy zastępowych,
              organizowałam harce samarytanek, zostałam komendantką kursu
              przewodniczek, a obecnie jestem także Referentką ds.
              Harcerek.
              Działania harcerskie, które były dla mnie dużym wyzwaniem, to
              pełnienie funkcji sektorowej w trakcie Zlotu 100-lecia
              harcerstwa w Krakowie, przejechanie ponad 125 km rowerem w
              ramach zdobywania sprawności XXV-lecia Małopolskiej Chorągwi
              Harcerek, a także organizacja wyprawy starszyzny
              instruktorskiej na Bucze.
              Kim jeszcze jestem? Żoną, specjalistką ds. usług
              inwestycyjnych, córką, siostrą, przyjaciółką, żeglarką,
              rowerzystką, estetką… Długo by wymieniać.
              Lubię rozmawiać – na żywo. Uwielbiam jeździć razem z kimś
              rowerem. Cieszy mnie podziwianie przyrody. Doceniam mówienie
              prawdy i odwagę w ludziach.